0
NÁPADITÉ KNÍŽKY, KTERÉ DĚTI BAVÍ I ROZVÍJEJÍ!
20. 10. 2020

Chcete-li podpořit zájem dětí o knihy, je vhodné začít se seznamováním hravě a nenásilně. Jak na to? Klíčový je výběr titulů. Vizuálně atraktivní knížka přitáhne děti jako magnet, a pokud je navíc nápaditá, chytne je – a už nepustí. Vyzkoušejte to třeba s těmi následujícími.

Velké knížky pro malé čtenáře

Obrázková leporela jsou ideálním základním stavebním kamenem každé dětské knihovničky. Na překrásných detailních ilustracích se v nich rozehrává nespočet situací a příběhů, jež malé čtenáře motivují k nalézání slov, popisování, vyprávění… Každé otevření knihy přináší nové objevy a nová dobrodružství. A vůbec nevadí, že děti ještě neumějí číst písmenka! Díky těmto knížkám si nacvičí řadu předčtenářských dovedností, ale také se naučí vnímat knihu jako zdroj informací, vědění a zábavy.

VELKÉ KNÍŽKY PRO MALÉ VYPRAVĚČE ROZVÍJEJÍ:
•    slovní zásobu
•    komunikační schopnosti
•    postřeh
•    pozornost
•    paměť
•    logické myšlení
•    představivost
•    fantazii

Vybírat lze z široké nabídky titulů s nejrůznějším zaměřením, takže si každý malý čtenář i každá malá čtenářka přijdou na své. K již několikrát dotiskovaným titulům patří Velká knížka LETIŠTĚ, O AUTECH, O STAVĚNÍ, FARMA, PRAHA (též v německém a anglickém vydání), VESELÉ NESMYSLY, POHÁDKY, SLOVÍČKA či ZVÍŘATA. V minulém roce a letos k nim pak přibyly další zajímavé knížky jako STAVBA, MŮJ DEN, PORSCHE, HASIČI, DINOSAUŘI a Velká knížka NA DOBROU NOC.

Knížky s magnetkami
K bestsellerům mezi tituly pro nejmenší patří vedle velkých obrázkových leporel také knížky s magnetkami – VLÁČKYBAGRY a STAVBA. Vždy na dvojstránce tu děti objeví kratičký příběh, který mohou spoluvytvářet pomocí magnetek. Je tu ale dostatek prostoru i pro hraní a tvoření podle vlastní fantazie! Magnetky lze opakovaně ukládat do boxu, který je součástí každé knihy.

Knížky s rozkládacími obrázky
Tohle je něco hlavně pro kluky a vůbec všechny milovníky techniky! Tituly STAVBY nad a pod zemí a DOPRAVA nad a pod zemí obsahují rozkládací obrázky, díky nimž se knížka rozroste jednou tolik do šířky, anebo do výšky či do hloubky. Záleží, jestli se malý čtenář zrovna vydá na stavbu výškové budovy, anebo třeba mostu přes řeku, jestli prosviští dálnicí, anebo pojede metrem v podzemí…

Jedeme NA VÝLET a NA FARMU
Zábavná leporela s veselými obrázky a otevíracími okénky, za kterými toho mohou tolik objevovat, děti milují! V knížce Jedeme na výlet se naučí poznávat barvy, tvary, čísla či protiklady, v knížce Jedeme na farmu pak budou objevovat, jak dělají zvířátka, které mláďátko ke komu patří, odkud se berou vajíčka nebo mléko a procvičí se i v počítání. K hravému učení se budou chtít vracet znovu a znovu!

Knížky s puzzle, omalovánkami a kvízy
Dalšími krásnými knížkami „s přidanou hodnotou“ jsou ty z edice PUZZLE • OMALOVÁNKYKVÍZY. Pod barevnými skládankami objeví děti černobílé obrázky, které jim poslouží jako nápověda při skládání a které si mohou také samy vybarvit. Na posledních stránkách pak najdete jednoduché kvízové otázky, jež prověří paměť a pozornost malých čtenářů. Titul Od jara do zimy představuje jaro, léto, podzim a zimu prostřednictvím veselých říkanek a kouzelných obrázků nejznámější české ilustrátorky pro děti Heleny Zmatlíkové. V knížce Farma se děti dozvědí, jak to chodí od jara do zimy na statku a Praha (rovněž v angličtině) jim představí nejkrásnější zákoutí našeho hlavního města.

Klasická díla v moderním zpracování pro nejmenší
Ezop – O ZVÍŘÁTKÁCH a Rudyard Kipling – O ZVÍŘÁTKÁCH – to jsou názvy nádherných knížek plných hravých veršů a veselých obrázků, jež představují klasická díla světové literatury úplně novým, neotřelým způsobem. Do češtiny je s lehkostí a humorem sobě vlastním přebásnil Robin Král, básník a textař, držitel prestižních ocenění Magnesia Litera či Zlatá stuha. Ezopovy bajky i povídky Rudyarda Kiplinga, autora legendárních Knih džunglí, jsou zajisté k dostání v mnoha a mnoha vydáních. Tyto novinky jsou ale verzí šitou přesně na míru dnešním dětem!

A další skvělá zábava s knížkou!
Pokud ne přímo ve školce, pak určitě za dlouhých nevlídných dní či odpolední doma anebo kdekoli na cestách, kdy bývá dlouhá chvíle, můžete dětem nabídnout některou ze samolepkových knížek. Oblíbené edice knížek se samolepkami značky ELLA & MAX přinášejí inteligentní zábavu dětem různých věkových kategorií i zájmů. Série Šaty pro například představuje malým čtenářům kulturu a módu mnoha zemí celého světa, řada Město plné samolepek představuje nejkrásnější evropské metropole a jejich známá zákoutí, na dobrodružnou cestu do živočišné říše pak zvou Ježci, ušáci a další chlupáči, Sýkorky, vrabčáci a další zpěváčci, Broučci, motýli a další potvůrky nebo Koně, slepice a další zvířátka z farmy. Pro milovníky rychlých kol jsou tu tituly ze stáje Ferrari a v neposlední řadě potěší půvabné veršované hádanky a krásné obrázky Heleny Zmatlíkové v knížce Jaro, léto, podzim, zima. Všechny zmíněné tituly mohou děti spoluvytvářet pomocí spousty krásných samolepek.

Nakladatelská značka ELLA & MAX se však neomezuje pouze na nejmenší! V této souvislosti bychom rádi doporučili – třeba starším sourozencům malých čtenářů – původní titul z jeho produkce: Odvážné sny. V této knížce se mohou děti inspirovat příběhy více než třicítky pozoruhodných osobností české země, jež vynikly v nejrůznějších odvětvích lidských činností. S neobyčejnou lehkostí psané příběhy jsou doprovázené krásnými ilustracemi, vedle nichž najdou čtenáři u každého medailonku tři úkoly – i jejich zásluhou se dozvědí mnoho nového a zajímavého.