0
TAJEMSTVÍ OBRAZU - POVÍDÁME SI S DĚTMI O UMĚNÍ
04. 11. 2019

Tato inspirativní knížka by rozhodně neměla chybět v knihovničce žádného milovníka vizuálního umění, ale není pochyb o tom, že jako zajímavé čtení a průvodce světem zobrazování ji ocení úplně každý. Je tou pravou volbou dokonce i pro ty, kteří si o sobě myslí, že obrazům nerozumějí ani za mák!

Možná jste si už někdy položili otázku, proč se vlastně člověk už od věků umělecky vyjadřuje obrazem? A kam dál se může zobrazování ještě ubírat? Podobné otázky, ale i řadu dalších si položili také dva skuteční znalci, světoznámý britský malíř, kreslíř, grafik, scénograf a fotograf experimentující s digitálním uměním David Hockney a spisovatel a kritik Martin Gayford. V knize pak zachytili svůj dialog – rozhovor, v němž si jednoduše a srozumitelně povídají o umění a snaží se na tyto složité otázky dát jasné odpovědi. Na zásadních dílech dějin umění přístupným způsobem seznamují čtenáře s důležitými pojmy a pomáhají jim je pochopit. Vydejte se s nimi na dobrodružnou výpravu do historie zobrazování, od dávných jeskynních maleb až po počítač nebo displej chytrého telefonu – po přečtení téhle knížky se na obrazy začnete dívat úplně jinak!

Není divu, že se toto výjimečné dílo letos stalo vítězem kategorie New Horizons (Nové horizonty) BolognaRagazzi Award, prestižní mezinárodní ceny udělované na poli dětské literatury na největším festivalu dětské knihy v Bologni. Jak upozorňuje jeden z autorů David Hockney:

„Tahle kniha není napsaná jako běžné dějiny umění (kde obvykle najdete, jak se všechno postupně vyvíjelo) (…) Obrazy, které se líbí mně, mohou být dost odlišné od těch, které byste si vybrali vy, kdybyste psali svůj vlastní příběh o obrazech. Až budete knížku číst (nebo až vám z ní bude někdo předčítat), povídejte si o tom, co v ní vidíte. Když se totiž díváme na obrazy, používáme přitom naše vlastní hledisko. To je jedna z báječných vlastností umění, a proto ho vytváříme stále dál a dál.“

Zde určitě stojí za zmínku, že právě David Hockney je dnes držitelem světového rekordu: jeden z jeho obrazů se stal dosud nejdražším dílem žijícího umělce, když se prodal v přepočtu za více než dvě miliardy korun!