0
PRIMA ČTENÍ NA DLOUHÉ ZIMNÍ VEČERY
10. 02. 2021

Neexistuje asi příhodnější čas ke čtení než zima – venku je nevlídno, a tak jsme většinu času zavření doma. Není nad to uvelebit se v nějakém útulném koutku a strávit příjemné chvíle s dobrou knihou. Člověk rázem zapomene na nudu, nečas i splín.

Na úžasný výlet do světa fantazie se můžete vydat s naší knížkou Astrid Lindgrenová, která vypráví o životě slavné spisovatelky. Určitě jste nevěděli, že to byla pořádná rebelka – například si nechala jako první holka ostříhat vlasy nakrátko! Prožila překrásné dětství, ale i nelehký život, a to všechno se odráží v její knihách – Děti z Bullerbynu, Pipi Dlouhá punčocha, Ronja dcera loupežníka, Bratří lví srdce a mnohých dalších. Lisa Aisato, ilustrátorka, která si vymyslela vlastní originální techniku malby, vdechla téhle knížce neopakovatelné kouzlo – do jejích obrázků se zamilujete stejně jako do Astrid!

Kniha, nad kterou hravě strávíte celou zimu, a přesto vás nezačne nudit, je Atlas mýtů. Podniknete s ním cestu po fascinujících mytologických světech dvanácti prastarých kultur z různých koutů zeměkoule. Severoameričtí indiáni, Aztékové, domorodci z Amazonie, Afriky, Oceánie, starověcí Egypťané, Indové, Řekové či Slované – každý měl svou svéráznou představu o tom, jak byl stvořen náš svět nebo jací bohové mu vládnou. Vedle bájných příběhů, hrdinů, magických míst nebo předmětů se v ní seznámíte s fantastickými tvory i netvory a na detailních mapách mytologických světů budete donekonečna objevovat nové a nové detaily, ale i zajímavé souvislosti mezi jednotlivými kulturami, které jsou si zdánlivě na hony vzdálené.

Pro ty, kdo s chutí hltají zajímavé informace a rádi se blýsknou znalostmi, které jiní nemají, máme tip na krásné, vtipně ilustrované knížky o nejoblíbenějších domácích mazlíčcích. Proč kočky šplhají po záclonách?Proč se psi očmuchávají? – tak na tyhle a mnohé další otázky ohledně zvláštního zvířecího chování dostanete ve stejnojmenných knihách odpověď. Poznáte i zajímavá plemena, naučíte se, jak rozumět řeči zvířat nebo jak o ně pečovat.A na závěr tu máme jednu lahůdku. Nádhernou knihu o výtvarném umění s názvem Tajemství obrazu. Že vám obrazy nic neříkají? Tak to si jenom myslíte! Díky téhle knížce poznáte, že rozumět vizuálnímu umění není žádná věda a dokáže to úplně každý. Se svým přítelem, kritikem, ji napsal David Hockney, malíř, kterého zpočátku kariéry nikdo nebral vážně – a dnes je rekordmanem mezi žijícími umělci. Jeden z jeho obrazů byl totiž vydražen za závratnou sumu: více než dvě miliardy korun! Kniha je psaná formou rozhovoru a dozvíte se v ní, že existuje úzká souvislost mezi obrazy starých mistrů, fotografií, filmem i monitorem počítače či displejem chytrého telefonu.

Příjemně se usaďte, nejlépe pěkně v teple, a vychutnejte si každou řádku.